Шпонкови съединения
Шпонковите съединения служат за закрепване на въртящи се машинни елементи върху валове и оси, а също за предаване на въртящ момент от вала към главината и обратно. Съединяването се осъществява чрез шпонка, поставена в съответни канали на вала и главината. Това са разглобяеми съединения. Валът се изважда от главината, без да се поврежда някои от елементите. Шпонковите съединения се делят на две основни групи: ненапрегнати и напрегнати. Към ненапрегнатите съединения се отнасят получените чрез призматична и чрез сегментна шпонка. - Призматичните шпонки биват три вида: със закръглени краища, с плоски краища, и с един закръглен и един плосък край.
Размерите на сечението на призматичните шпонки b и h и на каналите им към вала и в главината са стандартизирани по БДС. Избират се в зависимост от диаметъра на вала.
Към напрегнатите съединения се отнасят тези с клинова и с цилиндрична шпонка. Тези съединения се осъществяват с прилагане на сила.
Клиновите шпонки биват: врязани, плоски, триещи и тангенциални. Плоските клинови шпонки не изискват изработване на канал във вала, а само подходяща плоскост. Триещите клинови шпонки не изискват допълнителна обработка на вала, но с разхлабване на съединението не се предава въртящ момент. Тангенциалните клинови шпонки се използуват за свързване на големи, тежки машинни елементи при динамично натоварване
Цилиндричните шпонки се поставят в отвори, разположени успоредно на оста на вала. Половината от диаметърът на отвора е във вала, а другата половина - в главината. Използват се само когато главината е разположена на края на вала и се монтират чрез пресова сглобка. Диаметърът на шпонката се избира в зависимост от диаметъра на вала d, а дължината й – в зависимост от избрания диаметър
|