Винтът е цилиндричен детайл който има глава и тяло. Главата може да бъде цилиндрична, фрезенкова, имбусна или др.Тялото има нарязяна или валцована резба. По същество между винт и болт различието е, че винтът се завива в тялото на другия детайл, докато болтът се завива с помоща на гайка. Винтът може да бъде самонарязващ се. В този случай при завиването си той сам образува резба в цилиндричен канал на скрепявания елемент. В по-тесен смисъл винтът обикновено е предназначен за завиване с отверка или шестограмен ключ / инбусните винтове/. Означение: Означението на винтовете става като се опише типа на неговата резба, стъпката и' и дължината на тялото в милиметри. Примерно Винт М6х1,5х15 означава винт с метрична резба със стъпка 1,5мм. и дължина на тялото 15мм. Стъпката може и да се изпусне, ако е стандартната за съответния диаметър на винта. В зависимост от предназначението винтовете са:
Скрепителен винт /за връзка на разглобени детайли/. Механични свойства на скрепителни винтове: - Изработени от въглеродни нелегирана и легирана стомана /ГОСТ 1759.4-87 ; ISO 898/1-78/ в нормални условия, характеризиращи единадесет класа на якост: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.6, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9. Първото число умножено по 100, определя номиналната якост на опън в MPa (N/mm2) , второто число /разделено от първото с точка/ умножено по 10, определя номиналната граница на провлачване към номиналната якост на опън. Най-често се ползуват винтове и болтове от клас 8.8 /нормално съдържание/.
Монтажен винт /за взаимна фиксация на детайли/. За добро фиксиране на детайлите в зависимост от предназначението им монтажните винтове се произвеждат с различни краища: